Recikliranje
Znanstveno dokazana zaščita podnebja
Fraunhofer inštitut UMSICHT v svoji letni študiji »resources SAVED by recycling« izračunava, v kolikšni meri so storitve recikliranja družbe Interzero pomagale okolju.
Z recikliranjem 2,1 milijona ton materialov, ki jih je mogoče ponovno uporabiti, je podjetje Interzero lani ohranilo 8,7 milijona ton primarnih virov in prihranilo približno 1 milijon ton toplogrednih plinov, ki negativno vplivajo na podnebje. To je primerljivo s težo 174.267 enodružinskih hiš. Podjetja so prihranila tudi približno 1 milijon ton emisij toplogrednih plinov – to ustreza povprečnim letnim emisijam CO2 več kot 100.000 štiričlanskih gospodinjstev – k temu uspehu je prispevalo tudi naše sodelovanje. Letna študija »Viri, prihranjeni z recikliranjem« Fraunhofer inštituta UMSICHT kaže, kaj smo skupaj dosegli na področju varstva podnebja in virov.
V letu 2023 smo v sodelovanju s podjetjem Interzero prispevali k posamičnem varovanju podnebja in naravnih virov. Z recikliranjem navedenih materialnih tokov je bilo prihranjenih 1.102 ton materialnih virov in 83.882 kilogramov toplogrednih plinov.*
*Vir: metoda izračuna inštituta Fraunhofer UMSICHT na podlagi podatkov za leto 2022
Tudi za preteklo leto smo s strani podjetja Interzero prejeli Certifikat resources SAVED. V letu 2022 smo v sodelovanju s podjetjem Interzero prispevali k posamičnem varovanju podnebja in naravnih virov. Z recikliranjem navedenih materialnih tokov je bilo prihranjenih 881 ton materialnih virov in skoraj 70.000 kilogramov toplogrednih plinov.*
*Vir: metoda izračuna inštituta Fraunhofer UMSICHT na podlagi podatkov za leto 2021.
Tudi za leto 2021 smo od podjetja Interseroh prejeli certifikat Resources Saved za reciklažo sekundarnih surovin, kot so odpadna električna in elektronska oprema, papirna in kartonska embalaža, mešane kovine, steklena embalaža ter plastična embalaža. Z recikliranjem navedenih materialnih tokov je bilo prihranjenih 532 ton materialnih virov in 49.641 kilogramov toplogrednih plinov.
V letu 2020 smo reciklirali naslednje sekundarne surovine, ki spadajo v materialni tok: odpadna električna in elektronska oprema, papirna in kartonska embalaža, mešane kovine, steklena ter plastična embalaža. Z recikliranjem teh materialnih tokov je bilo preračunano prihranjenih 419 ton materialnih virov in skoraj 47.000 kilogramov toplogrednih plinov.
V letu 2019 smo reciklirali naslednje sekundarne surovine, ki spadajo v materialni tok: Odpadna električna in elektronska oprema, papirna in kartonska embalaža, mešane kovine, steklena embalaža, plastična embalaža in mešana embalaža. Z recikliranjem navedenih materialnih tokov je bilo prihranjenih 982 ton materialnih virov in 137 ton toplogrednih plinov.
V letu 2018 smo reciklirali naslednje sekundarne surovine, ki spadajo v materialni tok: papirna in kartonska embalaža, lesena embalaža, mešane kovine, steklena embalaža, plastična ter mešana embalaža. Z recikliranjem teh materialnih tokov je bilo preračunano prihranjenih 2.073 ton materialnih virov in skoraj 300 ton toplogrednih plinov.
V letu 2017 smo reciklirali naslednje sekundarne surovine, ki spadajo v materialni tok: odpadna električna in elektronska oprema, papirna in kartonska embalaža, mešane kovine, steklena embalaža, plastična ter mešana embalaža. Z recikliranjem teh materialnih tokov je bilo preračunano prihranjenih 2.238ton materialnih virov in dobrih 300ton toplogrednih plinov.
V letu 2016 smo poskrbeli za ponovno uporabo mnogih materialov, ki jih je mogoče reciklirati, kot so različne vrste embalaže (papirna, kartonska, steklena in plastična embalaža in mešane kovine). Skladno z zakonom smo v letu 2017 zbrali in poskrbeli za več kot 680ton različnih vrst embalaž.
V letu 2015 smo poskrbeli za ponovno uporabo mnogih materialov, ki jih je mogoče reciklirati, kot so različne vrste embalaže (papirna, kartonska, lesena, steklena in plastična), steklo, kovine in sestavljena embalaža. Skladno z zakonom smo zbrali in poskrbeli za 621 ton različnih vrst odpadne embalaže.
V letu 2014 smo reciklirali naslednje sekundarne surovine: materialni tok, kamor spadajo papirna in kartonska embalaža ter plastična embalaža. Z recikliranjem teh materialnih tokov je bilo preračunano prihranjenih 30.352 kg materialnih virov in 4.879,10 kg toplogrednih plinov.
V podjetju Lomas d.o.o. zelo podpiramo ohranjanje naravnih virov in vestno recikliramo tako na ravni podjetja, kot posameznika (ločeni koši za embalažo, papir in ostale odpadke). To, da smo pri ločenem zbiranju res uspešni, nam je potrdilo tudi podjetje INTERSEROH d.o.o., ki nam je podelilo individualni certifikat CERTIFICATE RESOURCES SAVED 2013. S svojim ravnanjem in prizadevanjem smo zgled drugim pri varčevanju z materialnimi viri, varovanju okolja in preprečevanju podnebnih sprememb. Recikliranje odpadnih materialov lahko močno prispeva k varčevanju in ohranjanju milijonov ton dragocenih materialnih virov ter zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov.
V letu 2013 smo tako poskrbeli za ponovno uporabo mnogih materialov, ki jih je mogoče reciklirati, kot so različne vrste embalaže (papirna, kartonska, lesena, steklena in plastična) ter mešane kovine.
Z recikliranjem teh materialnih tokov smo prihranili 593 ton materialnih virov, kar je enako 1.399 jablan! Poleg tega so se s tem izpusti toplogrednih plinov zmanjšali za 103 tone.